
Co znamená “pocitově”? O co mi jde, když se tě ptám “jaký to pro tebe je pocitově?” – Pojďme si vysvětlit.
Jako děti fungujeme v myšlenkových zkratkách. Zaprvý je to jednodušší, úspornější – a zadruhý dětský mozek není dovyvinutý a uchopuje svět těmi prostředky, které jsou v jeho možnostech. Je to zkrátka přirozený. Tyto zkratky jsou limitující přesvědčení: zjednodušující závěry o tom, jaký je svět, jací jsou lidi kolem nás, jaký jsou vztahy, jací jsme my – na základě našich zkušeností.
Tyto závěry my jsme nikdy nezpochybňovali ani jsme s nimi nijak nepracovali, protože jsme se neučili “přemýšlet”. S těmito závěry teď prostě žijeme i v dospělosti.
No a pak teda rosteme a dospíváme. Vzděláváme se, čteme, krmíme naše racio znalostmi a vědomostmi. Takže teď už třeba i víme, že:
Jenže někde v hloubce v nás je pořád schovaný to přesvědčení toho malýho dítěte, který říká:
No a na tato přesvědčení jsou navázaný emoce. Protože jsou to pocitové odpovědi spojené s nějakou situací z dětství, která mi toto přesvědčení reprezentuje.
Dokud já si neposvítím na toto přesvědčení v hloubce a nepřiznám si ho, tak každá racionální snaha na sílu argumentovat, že ”přece chyba není špatně” a že “přece chyby neexistují” a že “přece nemusím vycházet s každým”, vyjde vniveč. Je to naplňování jiného šuplíčku – šuplíčku s racionálními argumenty.
Ve chvíli, kdy si pro sebe použiju větu „jak to mám pocitově“, vystoupím z toho racionálního šuplíčku, a vstoupím do toho dětského. Pomůže mi to vytvořit oddělení toho, co vnímám jako pravdivý (rozum ví, že chyba je v pořádku) a toho, co prožívám (v těle cítím, že když udělám chybu, tak jsem neschopný/á).
V tu chvíli já si teda uvědomuju, že jsem sice dospělý člověk, který racionálně ví, že chyba je v pořádku, ale zároveň tam někde v sobě cítím pnutí a tenzi, takže tam pocitově něco nesedí. Byť s tím souhlasím racionálně, pocitově jsem vůči tomu v odporu.
A to je ten důvod, proč je důležitý hledat tu “pocitovou” odpověď a takhle si ji oddělit od té racionální. Protože pokud si to takto neoddělím, tak se budu bránit uslyšet tyhlety věty, které tam někde v sobě mám schované a začne klasická obhajoba:
Já ale samozřejmě můžu být dospělý člověk a zároveň si nést pocitové odpovědi z dětství. Dokonce to tak je a máme to tak úplně všichni. A nevypovídá to vůbec nic o naší (ne)zralosti nebo (ne)vyspělosti. Zkrátka to v nás koexistuje společně. Není na tom nic špatného, je to přirozená součást cesty životem.
Teď tedy vím, že to limitující přesvědčení je akorát nezvědoměný pozůstatek nějaké myšlenkové zkratky z dětství, a že to vůbec nic nevypovídá o mojí “dospělosti” nebo inteligenci. A tím pádem se tomu můžu přestat bránit a vytvořit prostor, abych zachytila, jak přesně to ve mně zní.
Protože ve chvíli, kdy to pojmenuju, můžu s tím pracovat. Můžu si to zpochybňovat, můžu to rozvolňovat a můžu osvobozovat svou mysl od těchto zjednodušujících dětských závěrů, které už mi neslouží.