Proč nemůžeš změnit nastavení mysli, když jsi ve stresu

Kvůli zahlcené hlavě nemůžeš spát. Nedokážeš se pořádně soustředit. Nejvíc energie ti bere urputná snaha ten kolotoč v hlavě zastavit. Chceš mít věci pod kontrolou, ale výsledkem je jen nekonečné analyzování možností, plánování katastrofických scénářů a konstantní kritický sebezpochybňování.

Pravděpodobně máš načtenou spoustu rad o tom, jak máš se svými myšlenkami pracovat. Možná víš, že bys měl/a své myšlenky pozorovat, zpochybňovat je a měnit své nastavení mysli.

Jenže ti to nejde. A pak přichází frustrace a pocit selhání, že jsi neschopný/á, nebo dokonce „rozbitý/á“, že se akorát musíš víc snažit.

Jenže to je nesmysl. V tomto stavu své myšlení změnit nemůžeš, protože ti to tvoje fyziologie nedovolí.

Proč racionální myšlení selhává

To, co prožíváš, není žádný tvoje selhání nebo nedostatek pevný vůle. Je to biologie. Naše tělo má v sobě hluboko zakořeněný mechanismus přežití, který řídí autonomní nervový systém.

Když se dostaneš do stresu – a je úplně jedno, jestli je to kvůli reálnému nebezpečí, deadlinu v práci, nebo jen kvůli úzkostné myšlence –, tvůj nervový systém se přepne do režimu ohrožení. V tu chvíli se v těle spustí kaskáda chemických reakcí, vyplaví se stresové hormony a tělo mobilizuje veškerou energii na zvládnutí této zátěže.

A aby tělo ušetřilo energii, aby zvládlo ten stres, utlumí aktivitu v té části mozku, která je zodpovědná za logické myšlení, nadhled, racionální vyhodnocování a sebereflexi. Přístup k racionálnímu řešení problémů se prostě dočasně omezí.

Pokud je tvůj nervový systém konstantně přetížený, zahlcený a dysregulovaný, reálně nemá biologickou kapacitu na to, aby řešil cokoliv jiného než základní fungování a zvládnutí stresu. Chtít po sobě v tomto stavu racionálně poznávat svoje myšlenkové vzorce, je jako chtít po člověku, který právě běží sprint, aby u toho luštil křížovku.

Jak vzniká overthinking a proč analýza myšlenek ve stresu nefunguje

A tady přichází na scénu overthinking. Když v těle cítíš napětí a stres, tvoje mysl se za každou cenu snaží najít pro to vysvětlení. Dává jí to pocit jistoty a bezpečí, když rozumí tomu, co se děje a z jakého důvodu. Proto začne vymýšlet katastrofický scénáře nebo přehnaně analyzovat banální situace, aby obhájila a vysvětlila to, proč se v těle cítíš tak nepříjemně.

Pokud se v tu chvíli pokusíš své myšlenky zkoumat nebo je nějak silou vůle měnit, stane se obvykle toto:

  1. Zahltíš se ještě víc. Analýzou stresových myšlenek v těle vyvoláš jen další stres.
  2. Naskočíš na staré automatické vzorce. V napětí nedokážeš vytvořit nový způsob uvažování, prostě jen začneš mechanicky opakovat ty obranné strategie, které ses naučil/a v minulosti nebo v dětství.
  3. Vytvoříš na sebe další tlak. Tato situace v tobě vyvolá pocit selhání, že jsi zase naskočil/a do starých kolejí a rozjedou se výčitky, který zase jen přidávají další stres.

Není možný vyřešit problém na úrovni hlavy, když ten problém v tuto chvíli existuje na úrovni těla.

Jak uklidnit nervovou soustavu: Nejdřív pocit bezpečí, potom práce s myslí

Cesta z tohoto zahlcení existuje, ale musíme otočit pořadí kroků. Pokud jsi zahlcený/á myšlenkami, nemáš kapacitu zkoumat obsah svých myšlenek. Nedělej to. Prozatím.

To, co v tuto chvíli potřebuješ, je uklidnit svůj nervový systém a vrátit do těla pocit bezpečí. V praxi to znamená zaměřit se na dvě základní věci:

1. Zvědomování si přítomnosti skrz tělo

Když cítíš, že se tvoje mysl rozbíhá do destruktivní spirály, přestaň se zabývat tím, co ti říká. Zaměř pozornost na fyzické vjemy. Dej si hluboký nádech a záměrně prodluž svůj výdech. Opři se pevně chodidly o zem, vnímej jejich tlak. Polož si ruku na hrudník nebo se pevně obejmi. Tímto způsobem posíláš svému nervovému systému signál: „Právě teď jsem v bezpečí, nic mě neohrožuje.“

2. Využívání vlastních zdrojů

Každý z nás má činnosti, u kterých tělo přirozeně regeneruje a vypíná napětí. Pro někoho to může být procházka v přírodě, pro jiného poslech hudby, horká vana, psaní do deníku nebo fyzický pohyb. Tyto věci nejsou nějaký nadstandard – je to naprosto nutný nástroj pro vypuštění nahromaděného stresu.

Až uklidníš tělo, můžeš pracovat s myslí

Teprve ve chvíli, kdy se tvůj nervový systém zklidní a ty ucítíš úlevu na fyzické úrovni, se ti vrátí kapacita přemýšlet s nadhledem.

Až tehdy můžeš začít laskavě zpochybňovat ty zahlcující myšlenky a zkoumat, odkud se berou.

Takhle, jak jsi právě teď, jsi úplně v pořádku. Nic na tobě není rozbitý a nepotřebuješ se „opravit“. Tvůj nervový systém se jen potřebuje uklidnit a zvědomit si, že ti nehrozí žádné nebezpečí.

Až příště ucítíš úzkost z vlastních myšlenek, nenuť se je okamžitě vyřešit. Zastav se, vydechni a postarej se nejdřív o své tělo. Zbytek se přidá sám.

Věrka Motyčková
Terapeutka, umělkyně, čajovnice. Průvodkyně změnou myšlení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *